top of page

גגות ירוקים | אדריכל מייקל כספי

 

משרד אנימה לליווי בניה ירוקה בתל אביב משתמש במושג גגות ירוקים. אנימה לליווי בניה ירוקה מתייחס לאלמנט בו אפשר למקם צמחייה במרחב הגג על גבי תשתית של יריעות \ שכבות מיוחדות המונעות משורשי הצמחים לחדור אותן מצד אחד,ומאידך ומאפשרות אחיזה של חומרי הזנה ומים לצמחייה מצד שני. בגג ירוק היישום ניתן לביצוע על גגות שטוחים ועל גגות משופעים (לפחות על רובם) ואפילו על גגות מקומרים. ​

הנה כמה נקודות חשובות למחשבה-


הגגות הרגילים שאנו בדרך כלל מכירים מתלהטים בקיץ (ואם ניסיתם אי פעם להשתזף על גג תל אביבי ממוצע בקיץ, קרוב לוודאי שאתם כבר יודעים  שהדבר כמעט בלתי אפשרי), הטמפרטורה, על גג שטוח המופצץ כל היום בשמש ישראלית, יכולה לעלות מעל 50 מעלות. החום הרב הנפלט מהגגות תורם גם הוא לתופעה הזאת. אנימה לליווי בניה ירוקה גגות ירוקים מסייעים למיזוג הסביבה הקרובה אליהם ובהתאמה, מקטינים גם את הוצאות האיקלום של המבנים עליהם הם מונחים בכ-25%!. זה  טוב לדוד השמש, אבל מונע מאיתנו להנות ממרחב הגג, ובעיקר מלהיט את מרחב המגורים שמתחת לגג. יתרה מכך,  בהרבה ערים נוטות להיות חמות מאד בכמה מעלות יותר ביחס לסביבתן הקרובה בגלל צפיפות הבניה הגבוהה, שאינה מאפשרת לרוחות לקרר את מרחב הביניים.
אנימה לליווי בניה ירוקה מיישים גגות ירוקים. בטוקיו, אחת הערים הצפופות בעולם, כבר הבינו את הקשר בין גגות ירוקים להורדת הטמפרטורה בעיר, וכיום כל בניין חדש העומד בתנאי גובה ושיפוע גג מתאימים מחויב בגג ירוק. כך מקווים שם לסייע במאבק מול תופעת ההתחממות האורבנית.בסטודיו ריפלנט לאדריכלות ירוקה, מייקל כספי וצוות אדריכלים ואדריכלות פנים עם בוא החורף הופך גג רגיל מכוסה ביריעות איטום למגלשה. מי הגשמים (להזכירכם? אלו המים שכאן בישראל, אנחנו כל כך רוצים בהם) ניגרים מהגגות, אוספים בדרך קצת אבק והרבה טינופת ונשפכים אל - ובכן, הישר לביוב. שם, לא רק שהם אינם מנוצלים ומבוזבזים, הם אפילו מהווים מטרד בהיותם עומס נוסף על מערכות הביוב המקרטעות.. ככל שאנו מוסיפים בניה חדשה ובונים נכון בשיטת אדריכלות ירוקה ובניה אקולוגית, כך אנחנו מגבירים את התופעה של איבוד מי נגר עילי. משרד אאנימה לליווי בניה ירוקה לעומת זאת הגגות הירוקים, משמרים את המים ומשתמשים בהם להשקיה (לעיתים לטובת השקיית הצמחייה שעל הגג לאורך - מרבית הקיץ), ואפילו משמשים מסנן טבעי לעודפים של מים, אותם ניתן אחר כך לאגור ולטובת שימושים נוספים.  למישהו חסר ציוץ ציפורים בעיר, כדאי לזכור שכל הצמחייה שעל הגג מהווה ביוספריה ירוקה שתמשוך אליה ציפורים, פרפרים וכל מיני בעלי חיים אחרים ובכך תסייע לשימור תחושת הטבע בעיר הירוקה לעומת זאת.
עוד כמה עובדות "קטנות" מהעולם שבסטודיו אנימה לליווי בניה ירוקה אכפת ויש ישום וחשיבה מלאה בנושא: כמו מפעל ליצור סאקה ביפן כבר עלה על הרעיון-ומשתמש ביריעות מיוחדות מאד על מנת לגדל על גג הירוק המפעל את האורז ממנו מיוצר המשקה) נכון שעלות ביצוע גג ירוק, אכן גבוה ביחס לגגות רגילים, אבל ההוצאה  אכן מתקזזות מהר למדי מול החסכון בהוצאות חימום וקירור, ומול החסכון המשמעותי במים. לכן גגות ירוקים לרוב  כמובן משמשים לנוי, אבל אין כאן מניעה להפוך גג ירוק לפרודוקטיבי מאד ולגדל עליו בנוסף צמחי תבלין, וצמחי מאכל.המדינות כגון - גרמניה, שוויץ, אוסטריה,יפן וארה"ב הנן רק חלק מהמדינות שמכירות בחשיבות הקמתם של גגות ירוקים, ולכן מחייבות את המבנים החדשים הקמים בתחומן בהקמת מערכות כאלו. להלן דוגמאות: כל הגגות השטוחים בשטוטגרט מחויבים על פי חוק בגג ירוק. בשדה התעופה הבינלאומי בפרנקפורט בוצעו למעלה מ-21 גגות ירוקים בשטח כולל של אלפי מטרים רבועים, החל משנת 1991. הגגות מסייעים בנוסף לגג ירוק לבליעת רעש, חום ואף מאריכים את תוחלת חייו של הגגות שמתחת עד פי 3. כמובן חלק מהמדינות והערים שבחרו באסטרטגיה זו אף מעניקות תמריצים כלכליים למי שמבצע גג ירוק בתחומים שונים.
שימוש נכון בגגות משופעים - להלן תקציר:
- מאד מומלץ להשתמש ברעפי בטון-שייצורם מצריך אנרגיה מעטה יותר מאשר רעפי חרס. ניתן להשיגם בגוונים שונים והם עמידים לאורך זמן.
כל רעפים בגוון בהיר יקטינו את ספיגת אנרגית השמש וישפרו פלאים את הנוחות התרמית בתוך הבית.
- כמובן עדיף השימוש בלוחות בטון סיבי במקום לוחות עץ ב"ארגז הרוח" מאחר שאורך חייהם גבוה בהרבה ואחזקתם נמוכה.
בידוד תרמי -
- משרד אנימה לליווי בניה ירוקה דוגלים בהגדלת הבידוד התרמי בקירות ובכל בגג, תוך הקפדה על מניעת "גשרי קור" - לצורך כך תקטין את עלויות האנרגיה הדרושות לחימום ולקירור הבית ותשפר את נוחות המגורים בבית הירוק.
- במשרד אנימה לליווי בניה ירוקה מומלץ כמובן להשתמש בבידוד העשוי מסיבי צלולוזה, שמיוצר מנייר ממוחזר, או בצמר זכוכית המכיל מרכיב ממוחזר, ודבקים ללא פורמלדהיד.(דבקים שאינם פולטים גזים רעילים).

 

 

bottom of page